Сайт "Методическая кладовая" - все учителя, ученика, родителей.

              Время: Загрузка...

Подробности на странице

"В мире животных"


Яндекс.Погода

До Нового

2013 года

 

 



Copyright RATICHI © 2010

Copyright © 2010 г .ОГС. "Администрация сайта www.ratichi.hut.ru ".

Ссылка на автора (ов) и сайт обязательны. 

Вопросы и предложения присылайте на mailto:wwwratichi@mail.ru

Дизайн и разработка © 2010 Осташевский Г.С.


О сайте

Этот сайт создан с помощью программы "Мини-Сайт". ООО "Корс-Софт" - программы для бизнеса. www.kors-soft.ru

Учитель: Блыш Ирина Михайловна, вторая квалификационная категория

Тема: Книги и фильмы. Поход в кино.

Класс: 6.

Цель: - развитие речевых умений (диалогическая речь) на ситуативной основе;

           - развитие фонематического слуха, развитие внимания и памяти;

           - формирование культуры речевого общения на изучаемом языке.

 

ХОД УРОКА

 

Этап урока

 

Задача этапа

Содержание урока

 

 

Деятельность учителя

Деятельность учеников

Используемый материал

Начало урока

Введение в атмосферу иноязычного общения

 

 

 

Good morning, pupils! Take your seats please. 

Karolina how are you? Sasha are happy?

 

1)Do you like watching films?

2)Do you prefer comedy or adventure films?

3)Do you go to the cinema or prefer watching DVD?

4)Do you read fairy-tales?

5)do you take books from the library?

Ученики отвечают на вопросы по теме «Книги и фильмы»

 

 

Ознакомление с

целями урока

Look at the screen. You can see words “going out”, “to the library, to the cinema”. How do you think what our goals are?

Today we are going to listen to the conversations; to develop your speaking skills; and promote cooperation in class.

Знакомство с целями урока

На экране по порядку записаны цели урока, которые ученики должны достигнуть.

Проверка домашнего задания

 

Pavel, what film did you watch last? Did you like it? Who were the main characters?

Now, children, I want to listen about your favourite film or last seen film.

Ученики рассказывают домашнее задание.

 

Основная часть урока

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Активизация лексического материала в устной речи

 

 

 

2.Развитие умений аудирования

 

 

 

 

 

 

 

Физкультминутка

 

 

*Предтекстовый этап

для снятия лексических и фонетических трудностей.

 

 

 

*прослушивание текста и проверка задания

 

*предъявление текста вторично и смена установки

I see that all of you like films and books. And I suggest you to make a short survey. You have cards with questions. Now you can go around the class and ask every classmate these questions. Don’t forget to notice answers.

 

 

 

Now look at the screen again. Tell me where are the people?

(at the cinema)

Now answer some my questions:

1.When did you last go to the cinema?

2.What did you see?

3.Who did you go with?

4.Did you like the film?

 

Let’s have some rest. Look at the screen and do exercises for your eyes.

 

On the board you can see some new words.

Please repeat after me them.

Go out – выходить в свет,

куда-то идти (кино, музей)

Maurice – Морис (имя)

Madagascar – «Мадагаскар»

Run away – убегать, сбегать

Species in danger – существа в опасности

Kill – убивать

 

Now listen to the two conversations and answer “Where are the children going?”

 

 

While listening to the text for the second time, do the following task.

Listen to the conversations again and follow the book page 155 and find the answers to the following questions:

1.In what conversation does a girl invite a boy out?

2. In what conversation does a boy invite a girl out?

3.What phrases do they use?

4.How do their friends agree and disagree?

 

Двигаются по классу и задают вопросы друг другу. Затем делают небольшой отчет.

 

 

 

Отвечают на вопросы на экране

 

 

 

 

 

 

 

 

Выполняют упражнения для глаз.

 

Повторяют слова за учителем.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Знакомятся с заданием

 

 

 

 

Прослушивают текст во второй раз, выполняя другие задания.

Заранее подготовленные вопросы (прилож. 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эккран

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На экране

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запись на диске

 

 

 

 

 

Учебное пособие

с. 155-157

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Этап применения

Развитие речевых умений на ситуативной основе

 

Now everyone will come to me and choose one card. Then you’ll make pairs. On your cards you can see situations. According to the conversations in books, please prepare your own conversations.

Составляют диалоги, разыгрывают их в парах

Карточки с ситуацией, учебное пособие.

III.Заключительный этап урока

Повторение пройденного материала, рефлексия, выставление отметок и домашнее задание.

You have been working very well during the lesson and now you are able to invite your friend to the cinema or to the library.

Tell me is it Ok for a girl to invite a boy out?

 

In my opinion, you enjoyed the lesson. Please express your view on what you’ve reached.

Write down your home task.

Your marks for today are …

 

 

 

 

 

Проведение рефлексии.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 1

1)What films do you like?       

 

 

 

 

 

 

2)What books do you read?

3)How often do you read?

 

 

 

 

 

 

4)Why do you watch films?

Example: 3 pupils read books every day.

Приложение 2

Situation 1

Student A. You have a free evening tomorrow. You would like to go to the cinema to see The Last Trip (a horror film). It's on at 4 p.m. Telephone your friend and ask to go with you.

 

Student B. Your friend telephones you and invites you to go to the cinema. You are free tomorrow evening, so you can go. You don't like horror films. And you have to help your mum with housework at 4 p.m. You can go out at 6. Invite your friend to go to the library.

 

Situation 2

Student A. You are free in the afternoon on Sunday. You would like to go to the cinema to see Jurassic Park with Sam Neil. It's at two and at four o'clock. Telephone your friend and ask to go with you. Discuss when and where you should meet.

 

 

Student B. Your friend telephones you and invites you to go to the cinema on Sunday. You are free at the weekend and you would like to go. Ask your friend what is on and when the film starts. Discuss the types of films you like watching.

 

 

Situation 3

Student A. You'd like to go to the library to get some new detective stories to read. Telephone your friend and talk about the books you like reading. Ask your friend if he/she has got any new detective sto­ries to read. Agree to go to the library later.

 

 

Student B. Your friend telephones you. Discuss the books you like and dislike reading. Tell him / her about a film you've seen (Romeo and Juliette). You'd like to read the book. Invite your friend to go to the library with you.

 

Приложение

http://ratichi.ucoz.ru/GOING_OUT_6_form.rar

Каталог@MAIL.RU - каталог ресурсов интернет

Rambler's Top100


Наверх

Счетчик тИЦ и PRЯндекс цитирования     Яндекс.Метрика           Rambler's Top100  Анализ интернет сайта  
X